Przejdź do treści

TECHNOLOGIA DLA CIEBIE

ŚWIATŁOWÓD

naglowek-z-logo-02

NASZE DOŚWIADCZENIE - NASZA SIŁA

CO TO JEST GPON?

Rozwój usług teleinformatycznych powoduje rosnące zapotrzebowanie na możliwości przesyłowe sieci. Dotychczasowe rozwiązania okazują się niewystarczające, w związku z czym została opracowana koncepcja budowy sieci nowej generacji. Jej głównym założeniem jest doprowadzenie światłowodu do domu odbiorcy końcowego. W ten sposób znacząco zwiększa się możliwości przesyłowe, zwłaszcza na odcinku ostatniej mili, czyli końcowego odcinka połączeń sprzęgających abonentów z siecią PON czyli Passive Optical Network (pasywna sieć optyczna). To rozwiązanie, w którym sygnał optyczny rozsyłany jest po sieci za pomocą pasywnych rozgałęźników optycznych niewymagających zasilania. Poza niższym kosztem, budowy sieci te są tańsze w eksploatacji w porównaniu do dotychczasowych technologii, z uwagi na brak aktywnych elementów sieci (awaryjność, koszty zasilania).

swiatlowod-gpon-01

W sieci PON sygnał nadawany przez operatora zostaje przekazany do sieci poprzez OLT - Optical Line Terminal. Rozgałęźniki dzielą sygnał na kolejne światłowody, umożliwiając podłączenie do 128 abonentów końcowych do jednego światłowodu wyjściowego. Wraz z zwiększaniem ilości rozgałęzień zmniejsza się odległość, na którą sygnał może być przekazywany. W standardzie GPON OLT może przesłać sygnał na maksymalną odległość 60km. Elementem końcowym sieci jest terminal abonencki ONT - Optical Network Terminal. ONT zamienia sygnał optyczny na sygnały umożliwiające podłączenie urządzeń abonenta, takich jak komputer, telewizor, telefon.

 

Standard GPON umożliwia uzyskanie transmisji 2,4Gb do abonenta i 1,25Gb od abonenta. Do transmisji wykorzystywana jest technologia WDM (Wavelength Division Multiplexing) umożliwiająca przesył różnych sygnałów w jednym światłowodzie za pomocą różnych długości fali nośnych. Standard definiuje wykorzystanie długości fal 1490nm do i 1310nm od abonenta. Dzięki takiej definicji możliwe jest także w tym samym światłowodzie przesyłanie sygnału telewizyjnego (analogowego lub cyfrowego tzw. Video Overlay) na dodatkowej fali 1550nm. Wówczas sygnał z analogowej lub cyfrowej stacji czołowej oraz sygnał z OLT podlegają multipleksacji i są przesyłane do urządzeń abonenckich.

 

naglowek-z-logo-02

CO DAJE GPON?

 • Aktywowanie kompletu usług RTK w dowolnej chwili.
 • Gwarantowana prędkość Internetu - co najmniej 100 Mb/s.
 • Warunki atmosferyczne, przerwy w zasilaniu bez wpływu na usługi
 • Korzystasz swobodnie ze wszystkich usług w tym samym czasie.
 • Pakiet usług bez konieczności kupowania kilku urządzeń.
 • naglowek-z-logo-02

  SPRAWDŹ ZASIĘG USŁUGI

  Nasze zobowiązanie wobec Klientów RTK, to także przekazywanie rzetelnych informacji,  które dotyczą najciekawszych wydarzeń w Nowym Sączu. Zawsze jesteśmy blisko spraw, ważnych dla mieszkańców. Dlatego każdego tygodnia udostępniamy programy przygotowane przez nasz zespół kanału lokalnego RTK.

  więcej

  Infolinia 18 540 10 10